معرفی باشگاه پژوهشگران جوان

 

"به نام خدا"

باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی (واحد شیراز)
    

 

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. از آنجا که بخش مهمی از رسالت دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش و پرورش فرزندان میهن اسلامی است و با توجه به اهمیت رشد و شکوفایی استعدادهای جوان کشور، شناسایی جوانان مستعد، حمایت، تقویت و هدایت آنها به منظور ارتقاء سطح دانش و بروز خلاقیت ها و نوآوری های آنان تأثیر بسزایی در نیل به اهداف این دانشگاه خواهد داشت. لذا دانشگاه آزاد اسلامی از پاییز سال ۱۳۷۸ با تأسیس باشگاه پژوهشگران جوان در تمامی واحدهای خود در تلاش است تا تسهیلات و امکانات ویژه ای را از این طریق در اختیار جوانان خلاق، کارآفرین، مؤلف و علاقمند به پژوهش فراهم سازد.

 باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان موسسه ایست غیرانتفایی که با هدف شناسایی، جذب، پرورش، حمایت، هدایت و اعتلای سطح علمی دانش آموزان و دانشجویان و جوانان با استعداد کشور، از طریق انسجام بخشیدن به آنها در قالب گروههای علمی و پژوهشی، تشکیل شده است و زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کند. باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با دفاتر و شعب متعدد، در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تاکنون بیش از پنجاه هزار نفر جذب شده‌اند. اهداف کلانِ باشگاه را می توان به ترتیب زیر بیان داشت: 1) بروز و ظهور خلاقیت های اعضای باشگاه در زمینه های گوناگون علمی، پژوهشی، آموزشی و کارآفرینی. 2)  ارتقای سطح کیفی اعضای باشگاه در ابعاد مختلف فرهنگی، علمی، پژوهشی، آموزشی و کارآفرینی.3)  ایجاد و تقویت روحیه انجام کار گروهی در بین اعضای باشگاه و ساماندهی آنان در فعالیت های گروهی. 4) هدایت و تقویت استعدادهای اعضای باشگاه برای تأمین نیازهای علمی پژوهشی کشور.

در سال های اخیر، فعالیت‌های باشگاه افزایش چشمگیری داشته است. ابتدا نام این مجموعه از «باشگاه پژوهشگران جوان» به «باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان» تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل‌های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت‌های آن در این مسیر افزایش یافت. با تصویب نمایندگان مجلس در بودجه سال ۹۲ نام بنیاد ملی نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در کنار هم آورده شد و این به معنای برخورداری و بهره‌مندی باشگاه پژوهشگران از تمام کمک‌هایی است که به بنیاد ملی نخبگان ارائه می‌شود. با پیگیری‌های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، انعقاد قرارداد احداث مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان، پرداخت بیش از پانصد میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه، انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری با مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده است.

برنامه های باشگاه های واحدها، به طور کلی شامل موارد زیر است: الف- برنامه های آموزش و کارآفرینی. ب- طرحهای پژوهشی. ج- برنامه همایش ها. د- برنامه تسهیلات. ه- برنامه های فرهنگی. و- برنامه تبلیغات. واحد شیراز به عنوان یکی از واحدهای جامع دانشگاه در نظر دارد در راستای اهداف کلان باشگاه، مجموعه گسترده ای از برنامه های فوق را در سال آینده به انجام رساند. در این راستا می توان به اختصاص یک مجموعه ساختمانی جدید در شهر صدرای شیراز به باشگاه واحد و تجهیز این مجموعه در آینده نزدیک، راه اندازی و برگزاری چندین کنفرانس ملی و یک جشنواره بین المللی، عضوگیری از اساتید و دانشجویان، برگزاری برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در واحد، راه اندازی سایت اطلاع رسانی باشگاه واحد، راه اندازی مرکز تحقیقات رباتیک و مرکز رشد واحدهای فناوری، ساماندهی انجمن های علمی موجود و کسب مجوز برای انجمن های جدید و تشکیل و آموزش تیم ها برای شرکت در مسابقات کشوری اشاره کرد. امید که مجموعه ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی و به خصوص، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان وظیفه اثرگذار خویش در عرصه تولید علم در میهن اسلامی را به نحو احسن ایفا نماید.