دسترسی سریع
×

پیمایش

دکتر ولایتی در نهمین سفر استانی در استان فارس تاکید کرد: خودباوری ملت ایران علت پیروزی انقلاب اسلامی است/ تضمین انقلاب با تحول در علوم انسانی

دکتر ولایتی در نهمین سفر استانی در استان فارس تاکید کرد: خودباوری ملت ایران علت پیروزی انقلاب اسلامی است/ تضمین انقلاب با تحول در علوم انسانی


دکتر ولایتی در نهمین سفر استانی در استان فارس تاکید کرد: خودباوری ملت ایران علت پیروزی انقلاب اسلامی است/ تضمین انقلاب با تحول در علوم انسانی

 

 رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دیگران برای سلطه بر کشورهای اسلامی و جهان سوم، به علوم انسانی پرداختند تا عقاید خود را بر آنها تثبیت کنند.

 

دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در جریان نهمین سفر استانی روز چهارشنبه با سفر به استان فارس و در دومین گردهمایی سراسری استادان معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع تحول در علوم انسانی، یادواره آیت‌الله حائری شیرازی، عنوان کرد: در آستانه دهه فجر و بعد از گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب باید تغییری در علوم انسانی ما متناسب با آنچه در جامعه واقع است، روی دهد.

ولایتی با بیان اینکه دیگران برای سلطه بر کشورهای اسلامی و جهان سوم، به علوم انسانی پرداختند تا عقاید خود را بر آنها تثبیت کنند، افزود: فرویدیسم و داروینیسم را به ما تحمیل کردند درحالی که کسی جرات نداشت در مورد تنازغ بقا و تنوع انواع حیوانات سخنی بگوید، در علوم دقیقه که قطعی فرض می‌شود گاهی تردید‌هایی ایجاد می‌شود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در دانشگاه‌های ما همان مبانی نظری در جامعه‌شناسی تدریس می‌شود، تاکید کرد: وظیفه ما این است که علوم انسانی را مبتنی بر مبانی اسلامی و فرهنگی بومی پایه‌گذاری کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه کتاب‌های درسی باید تغییر پیدا کند و محتوای آن برگرفته از آثاری از فرهنگ و تمدن اسلام باشد، تصریح کرد: نمی‌شود که در کتاب‌های ماهم در مورد دکارت و هگل و ارسطو گفته شود اما، در مورد قطب‌الدین شیرازی و فخر رازی نامی برده نشود، لذا اینطور نیست که علم از غرب شروع شده باشد و به غرب خاتمه یابد.

ولایتی محدود ساختن دیگران به عنوان انسان‌های دسته سوم از سوی غرب را پروژه‌ای بلند‌مدت ارزیابی کرد و گفت: خود افلاطون می‌گوید آدم‌ها دو دسته هستند یا یونانی می‌باشند یا بربر و غیر متمدن هستند؛ اینکه ترامپ می‌آید مردم را تحقیر می‌کند جرمش این است آنچه دیگران نمی‌گویند او می‌گوید.

رئیس هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به نقش علم پزشکی در تمدن پرداخت و افزود: در تاریخ علم غربی‌ها آمده است که پزشکی و جراحی از فرنگ آمده در حالی که اولین کسی که از روده گوسفند نخ بخیه درست کرد، کسی که الکل را کشف کرد، پنبه الکل برای محل زخم‌ها استفاده کرد دانشمندان مسلمان و ایرانی بودند و این در حالی است که دانشجویان پزشکی نمی‌دانند و به آنها آموزش هم داده نمی‌شود.

وی به قانون ابن سینا اشاره کرد و افزود: 600 سال در جهان غرب و اسلام، قانون، کتاب اول پزشکی دنیا به شمار می‌رفت و به عنوان کتاب درسی در دانشگاه فرانسه تدریس می‌شد.

ولایتی تصریح کرد: شیخ الرئیس میکروب را ندیده و براساس منطق می‌گوید باید ذرات ریزی باشد که بیماری را ایجاد کند؛ لذا ما اگر بخواهیم تحولی در علوم انسانی ایجاد شود باید به اصل خودمان و نظریات بزرگان برگردیم. اینکه انسان اشرف مخلوقات است و اینکه به صورت آنی تکامل پیدا نمی‌کند انگیزه انسان همان می‌شود که فروید مطرح می‌کند و منکر عواطف و روحیات متعال انسانی می‌شود.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری علت بروز انقلاب اسلامی در ایران را ناشی از این مهم اعلام کرد که مردم ایران زیر سلطه غرب نرفتند و کسانی از فرهیختگان جامعه آمدند و حرف‌هایی زدند. ولایتی موضوع را فرهنگ ارزیابی کرد و گفت: علت پیروزی انقلاب اسلامی این است که خودباوری به ملت ایران برگشت و امام(ره) هم به زبان ساده می‌گفت که نمی‌خواهیم دیگران بر ما سلطه داشته باشند و رمز پیروزی ما خودباروری است.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی بدین خاطر ایران را الگوی کشورهای منطقه دانست و افزود: به خودباوری رسیدن و آن را به دیگران منتقل کردن از نتایج خود باوری است که از ایران آغاز شد.

خودباوری حشد‌الشعبی در عراق و حزب‌الله در لبنان از نتایج انقلاب اسلامی در ایران است

ولایتی افزود: اگر حشدالشعبی را در عراق می‌بینید یعنی خودباوری مبتنی بر آنچه ایرانیان کردند چراکه، آنجا که مردم احساس کنند انقلاب در خطر است به میدان می‌آیند. اینکه مردم ما بعد از انقلاب در جنگ شرکت کردند یعنی اینکه به حرکت خویش باور دارند و اینکه از حرم حضرت زینب (س) دفاع می‌کنند برآمده از این باور است.

وی در پایان اظهار کرد: با تحول در علوم انسانی انقلاب اسلامی تضمین خواهد شد.

دومین گردهمایی سراسری استادان معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع تحول در علوم انسانی، یادواره آیت‌الله حائری شیرازی پنجشنبه 12بهمن با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی به کار خود پایان می‌دهد.

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار