پیمایش

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی


روز 31 اردیبهشت ماه سال 1361 آیت ا... هاشمی رفسنجانی در خطبه نماز جمعه تهران برای اولین بار ازطرحی به نام دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت .

در حقیقت سخنان ایشان ، نتایج رایزنی هایی بود که او و دکتر عبدا... جاسبی برای راه اندازی دانشگاه ازاد اسلامی انجام داداه بودند .

دکتر جاسبی می گوید : جناب آقای هاشمی رفسنجانی ، اساسنامه این دانشگاه و طرح آن را خدمت حضرت امام رضوان ا... تعالی عرض کردند و حضرت امام در حقیقت با تأئید و کمک 10 میلیون ریالی خود ، پایه اولیه و اصلی این دانشگاه را پی ریزی کردند ...

بزرگترین حمایتی را که همواره این دانشگاه داشته ، این است که شروع کارش چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی با دست مبارک امام (ره) بوده است . در آذر ماه همان سال اساسنامه دانشگاه نوشته شد که بر اساس آن دانشگاه مؤسسه عام المنفعه ای معرفی گرید که همه هزینه های آن صرف امور مربوط به دانشگاه می شود .

 3 ماه بعد روز چهارم اسفند ماه سال 1361 در گوشه ای از روزنامه رسمی ایران آگهی به چشم می خورد که موجودیت دانشگاه آزاد اسلامی را اعلام می داشت .  

اولین واحد دانشگاهی، واحد تبریز بود که دکترکریم زارع آن را تأسیس کرد و در سال‌های ۶۱ تا ۶۳ به عنوان نخستین رئیس واحد دانشگاه آزاد اسلامی، ریاست آن را به عهده داشت.

اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب در شاهرود، اهواز، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، کرمان، مشهد و یزد برگزار شد و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان، برق، مکانیک، فیزیک، ریاضی، شیمی، صنایع فلزی، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند.

آیت ا... هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه، آن را از افتخارات و تجربه‌های موفق پس از انقلاب می‌داند.

دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر موسسات آموزش عالی در ایران، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت میکند.نوع مدرک اعطایی به فارغ التحصیلان این دانشگاه، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا میگردد (با قید محل تحصیل)

از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی می توان به مواردی چون کسب عنوان سومین دانشگاه جهان از نظر تعداد دانشجو، بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، صرفه جویی ارزی برای کشور، بومی کردن نیروهای تخصصی، پرورش نیروهای سرآمد متخصص و علمی و دیگر موارد اشاره نمود.

این دانشگاه هم اکنون دارای حدود 20 میلیون متر مربع فضای آموزشی و رفاهی، بیش از پنج میلیون فارغ التحصیل، بیش از یک و نیم میلیون دانشجو، 33 هزار نفر پرسنل، بیش از 31 هزار عضو هیات علمی، حدود 400 واحد دانشگاهی و مرکز آموزشی، 12 مجتمع بیمارستانی، 114 آموزشکده، بیش از 600 مدرسه سما و مراکز رشد و پارک علم و فنآوری و تحقیقاتی متعددی می باشد و امروزه یکی از مهم ترین افتخارات این دانشگاه، ایفای نقش موثر و شایان توجهی در عرصه فعالیت های علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی است.

 

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار